Zainstalowałem się i co dalej – czyli wstępna konfiguracja pod kątem pozycjonowania

12 styczeń, 2012 | wrociu | 0 komentarzy
StartBlogPixelTerror
Udostępnij dalej:

Zaraz po zainstalowaniu nowego bloga na WordPress, przyszła pora na małe dopieszczanie tak, aby w miarę możliwości poprawić kilka szczegółów pod kątem pozycjonowania. Dotyczy to kilku spraw związanych z ustawieniami WordPress jak i instalacją odpowiednich wtyczek.

Znaczniki meta

Spośród wszystkich znaczników opisu zawartości strony internetowej najważniejsze są:

  • Znacznik title
  • Znacznik description
  • Znacznik keywords

Kiedyś był to podstawowy i pierwszy krok optymalizacji strony pod względem pozycjonowania. Dziś chyba nie ma to już tak dużego znaczenia, ale warto o to zadbać. Można to zrobić samemu, ręcznie m.in. poprzez edycję pliku header.php Twojego szablonu. Jednak o wiele prościej jest zainstalować wtyczkę, która jest już wypróbowana przez wielu i większość jest z niej zadowolona. Mowa tu o All In Seo Pack. Dzięki niej w prosty sposób w panelu administracyjnym skonfigurujesz w jaki sposób mają być automatycznie generowane znaczniki meta. Dodatkowo, wtyczka ma szereg innych możliwość, m.in. zintegruje naszą stronę z Google Analytics.

Przyjazne linki

Mowa tu o linkach przyjaznych nie tylko dla czytelników Twojego bloga, ale również o robotach, które analizując Twoją stronę ustawiają ją w odpowiednim miejscu,w szeregu wyników wyszukiwania.
Ja w pierwszej kolejności zmieniłem ustawienie formatu bezpośrednich linków na własny format:
/%post_id%/%postname%/

Mapa witryny

Warto zadbać o to, aby w katalogu głównym naszego bloga znalazł się plik: sitemap.xml. Mapa powinna zawierać listę stron naszej witryny, ale nie tylko. Warto zaprzyjaźnić naszą stronę z robotem Google i po przyjacielsku ułatwić mu pracę. Zatem w naszym pliku sitemap.xml powinno znaleźć się również odwzorowanie połączeń pomiędzy stronami, łącznie z adresami URL, datami ostatnich wpisów i modyfikacji. Plik sitemap.xml można wygenerować ręcznie, ale zakładając, że od czasu do czasu pojawią się nowe wpisy na blogu lepiej ten proces zautomatyzować. O to zadba wtyczka Google XML Sitemaps.

To tyle na dziś. Niebawem dalszy opis kroków, które wykonałem po zainstalowaniu bloga.


zostaw odpowiedź